16.00 – Prea trista comedie şi tragica moarte a lui Pyram şi a Thiseei, adaptare după W. Shakespeare, „So Trupa”, Palatul Copiilor Iaşi – Sala Gaudeamus, CCS
17.00 – Cerere în căsătorie, după A.P. Cehov, Teatrul „Parc Copou”, Casa de Cultură „M. Ursachi” Iaşi – Sala Casei de Cultură „M. Ursachi” (Copou)
17.30 – Dessins invisibles, adaptare după A. de Saint-Exupéry (Micul Prinţ), Trupa „Les Apos”, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Iaşi – Sala Gaudeamus, CCS – spectacol în limba franceză
19.00 – Apparemment non, adaptare după Matei Vişniec, Trupa „Mooz”, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Iaşi – Sala Gaudeamus, CCS – spectacol în limba franceză
20.30 – Conu’ Leonida faţă cu reacţiunea, adaptare după I.L. Caragiale, Trupa „Teatru ‘ntre cămine”, Universitatea Tehnică „Gh. Asachi” Iaşi – Sala Gaudeamus, CCS
22.30 – Spectacol Café-Teatru – Pub „Underground” (Galeriile „Ştefan cel Mare”, demisol)
MIERCURI, 5 DECEMBRIE
16.00 – Les Chatouilles, adaptare după Alain Gibaud, Formaţia „Farouches”, Liceul „G. Ibrăileanu” Iaşi – Sala Gaudeamus, CCS – spectacol în limba franceză
17.00 – Jacques sau Supunerea, de Eugène Ionesco, Trupa „E.T.C.”, Clubul CFR Iaşi – Sala Clubului CFR (Râpa Galbenă)
17.30 – Black Comedy, de Peter Shaffen, Grupul „Skepsis”, Casa de Cultură a Studenţilor Alba Iulia – Sala Azur, CCS
19.00 – Iubirea e un lucru foarte mare, adaptare după texte de Ion Băieşu, Teatrul Studenţesc „Thespis”, Casa de Cultură a Studenţilor Timişoara – Sala Clubului CFR (Râpa Galbenă)
20.30 – Poveşti de familie, adaptare după B. Srbljanovic, Teatrul Studenţesc „Ludic”, Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi – Sala Gaudeamus, CCS
22.30 – Spectacol Café-Teatru – Pub „Underground” (Galeriile „Ştefan cel Mare”, demisol)
JOI, 6 DECEMBRIE
11.30-13.30 – Atelier de teatru susţinut de actorul şi regizorul Eugene Nacht (Israel)
16.00 – Ahogyan a víz tükrözi az arcot (Chipul din oglinda apei), teatru-documentar creat de Fazakas Misi, Teatrul Independent „Osonó” Sfântu Gheorghe – Sala Casei de Cultură „M. Ursachi” (Copou) – spectacol în limba maghiară, supratitrat în limba română
16.30 – Ultimul Don Juan, de Paul Ioachim, Trupa „E.T.C.”, Clubul CFR Iaşi – Sala Clubului CFR (Râpa Galbenă)
17.00 – Aşteptându-l pe spectator, adaptare după Matei Vişniec, Teatrul Studenţesc „Thespis”, Casa de Cultură a Studenţilor Timişoara – Sala Azur, CCS
18.30 – Zoo Story, de E. Albee, Teatrul Mic, Chişinău, Republica Moldova – Sala Azur, CCS
20.00 – Un şoarece bătrân de teatru, recital după A.P. Cehov, Teatrul Studenţesc „Ludic”, Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi – Sala Studio Ludic, CCS
21.00 – Desembre 2012 (Decembrie 2012), Teatre de Contacte, Girona, Spania – Sala Gaudeamus, CCS
22.30 – Spectacol Café-Teatru – Pub „Underground” (Galeriile „Ştefan cel Mare”, demisol)
VINERI, 7 DECEMBRIE
11.30-13.30 – Atelier de teatru susţinut de actorul şi regizorul Eugene Nacht (Israel)
16.00 – Demain l’aurore (Zorii zilei de mâine), musical creat de Jean-François Gallon şi Frédéric Larrieu, Compania de Teatru „La Petite Famille”, Souillac, Franţa – Sala Casei de Cultură „M. Ursachi” (Copou)
17.30 – Amor în micul Paris, adaptare după I.L. Caragiale, Trupa „Teatru ‘ntre cămine”, Universitatea Tehnică „Gh. Asachi” Iaşi – Foaier, CCS
18.30 – Amalia dýchá zhluboka (Amalia respiră adânc), de Alina Nelega, Compania de Teatru „Karel Čapek”, Dĕčin, Republica Cehă – Sala Casei de Cultură „M. Ursachi” (Copou)
20.30 – 8 femei, de Robert Thomas, Universitatea „Spiru Haret”, Facultatea de Arte, Specializarea „Artele spectacolului”, anul III, Bucureşti – Sala Casei de Cultură „M. Ursachi” (Copou)
SÂMBĂTĂ, 8 DECEMBRIE
16.00 – Decor, de Iulia Grigoriu, Trupa „Quasar”, Casa de Cultură a Studenţilor Galaţi – Sala Gaudeamus, CCS
– Simfonie nescrisă la lumina lunii, spectacol de teatru-dans creat de Diana Tănase şi Bogdan Căpătan, Trupa „De ce ficatul?”, Casa de Cultură a Studenţilor Galaţi – Sala Gaudeamus, CCS
17.30 – Frumosul indiferent, adaptare după Jean Cocteau, Compania „Studio 24”, Casa de Cultură a Studenţilor Bucureşti – Sala Azur, CCS
18.30 – Despre sexul femeii – câmp de luptă în războiul din Bosnia, adaptare după Matei Vişniec, Teatrul Studenţesc „Ludic”, Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi – Sala Studio Ludic, CCS
19.30 – Edith Piaf, după un scenariu de Sorin Misirianţu, Teatrul Studenţesc „Gaudeamus”, Clubul Cultural al Universităţii Tehnice din Cluj-Napoca – Sala Azur, CCS
20.30 – Canarul albastru, după un scenariu de Mihai Mălaimare, Teatrul Masca, Bucureşti – Sala Gaudeamus, CCS
Spectacole Café-Teatru propuse în Pub „Underground”:
• Zoo Story, de A. Albee (Teatrul Mic, Chişinău)
• Ultimul Godot, după Matei Vişniec (Teatrul Studenţesc „Ludic”)
• Poem irlandez pentru vioară şi suflet, după John Kendrick (Teatrul Studenţesc „Ludic”)
• Cerere în căsătorie, după A.P. Cehov (Teatrul Studenţesc „Ludic”)
• O noapte furtunoasă, după I.L. Caragiale (Teatrul Studenţesc „Ludic”)
INTRAREA ESTE LIBERĂ LA TOATE SPECTACOLELE !
Sursa: Casa de Cultură a Studenților Iași