De luni până duminică, între 21 şi 27 octombrie 2013, Filarmonica „Moldova” Iaşi şi Universitatea de Arte „G. Enescu” organizează Festivalul Muzicii Româneşti, ajuns la ediţia a XVII-a. Programul complet al concertelor este următorul:
Luni, 21 octombrie 2013, ora 19.00
Festivalul Muzicii Românești, Ediția a XVII-a
Sala „Ed. Caudella” a Universităţii de Arte „G. Enescu”
Concert cameral
Ansamblul „Profil” al UNMB
Condus de Dan Dediu
Solişti:
Diana Mos, vioară
Marian Movileanu, violă
Eugen Bogdan Popa, violoncel
Adriana Maier, pian
Valentin Gheorghiu – Adagio pentru vioară, violoncel şi pian
Viorel Munteanu – Lamento pentru vioară (p.a.a.)
Dan Dediu – Stella cadente pentru violă şi pian
Pascal Bentoiu – Sonata pentru vioară şi pian
Ştefan Niculescu – Sincronie pentru cvartet cu pian
Dan Dediu – Latebrae pentru vioară, violă şi pian
Mihai Măniceanu – crescendo pentru vioară
Dan Dediu – Pirouettes pierrotiennes pentru cvartet cu pian
Marți, 22 octombrie 2013
Festivalul Muzicii Românești, Ediția a XVII-a
ORA 11.00
Sala „Ed. Caudella” a Universităţii de Arte „G. Enescu”
Concert cameral
Gala concursului de compoziţie „Al. Zirra”
ORA 18.30
Sala Teatrului Naţional
Spectacol, de balet
Opera Naţională Română Iaşi
„D-ale carnavalului”
ORA 19.00
Sala „Ed. Caudella” a Universităţii de Arte „G. Enescu”
Concert cameral
Soliști:
Brînduşa Tudor, pian
Vasile Spătărelu – „Meditaţii la Enescu” – 5 Piese pentru pian (Preludiu, Coral întrerupt, Interludiu, Ecouri de dans, Epilog)
Mihaela Grăjdeanu, soprană
Doina Grigore, pian
Viorel Munteanu – Ciclul de lieduri Întoarceri la Blaga
Cvartetul Gaudeamus
Lucia Neagoe – vioara I,
Raluca Irimia – vioara II,
Leona Varvarichi – viola,
Sebastian Vârtosu – violoncel
Adrian Iorgulescu – Cvartetul nr. 3
Miercuri, 23 octombrie 2013
Festivalul Muzicii Românești, Ediția a XVII-a
ORA 17.00
Sala „Ed. Caudella” a Universităţii de Arte „G. Enescu”
Recital de pian Raluca Ştirbăţ
George Enescu
Suita în sol minor op. 3 pentru pian, „dans le style ancien”
La Fileuse (1897)
Piece sur le nom de Fauré pour piano (Hommage a Faure)
Mihail Jora – Joujoux pour Ma Dame, Cinq pieces pour piano op. 7
George Enescu – Pieces Impromptues pour Piano op. 18
Violeta Dinescu – Telomer pentru pian solo (2004)
ORA 19.00
Sala „Ed. Caudella” a Universităţii de Arte „G. Enescu”
Concert cameral
Trio Contraste
Ad hoc
Matei Pop – Dirijor
Adrian Pop – Director artistic
Violeta Dinescu – Der Schlussel der Traume
Darie Nemes-Bota – Io
Violeta Dinescu – Bindfaden
Gabriel Mălăncioiu – Triguna
Violeta Dinescu – Suita Tabu
Ulpiu Vlad: Legenda viselor – p.a.
Cornel Ţăranu: Cadenze per Antiphona – p.a.
Hans Peter Türk: Scene – p.a.
Violeta Dinescu: Les Cymbals du soleil – p.a.
Corneliu Dan Georgescu: Sub signum harmoniae (lucrare dedicată ansamblului AdHOC) – p.a.
Joi, 24 octombrie 2013, ora 21.00
Concert simfonic
Festivalul Internaţional de Literatură şi Traducere Iaşi
FILIT
Sala Mare a Teatrului Național Iași
Dirijor: Cristian Oroșanu
Solistă: Raluca Știrbăț, pian
Enescu – Poema română
Beethoven – Concertul nr. 3 pt pian și orchestră
Intrarea liberă
Joi, 24 octombrie 2013
Festivalul Muzicii Românești, Ediția a XVII-a
ORA 10.00
Sala „Ed. Caudella” a Universităţii de Arte „G. Enescu”
Conferinţă
Conferință susținută de compozitorii Violeta Dinescu și Corneliu Dan Georgescu
UCMR / UAGE
Decernarea titlului de doctor honoris causa compozitorului Corneliu Dan Georgescu
ORA 18.00
Colegiul Naţional de Artă Iaşi
Sala de spectacole
Concert simfonic
Orchestra simfonică a Universităţii
Bogdan Chiroşcă
Corneliu Dan Georgescu – Motive maramureşene
Leonard Dumitriu – Piesă pentru orchestră de coarde
Bogdan Chiroşcă – Piesă simfonică
Ciprian Ion – Piesă simfonică
R. Cozma – Divertisment pentru orchestră – p.a
ORA 20.00
Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi
Concert de jazz
Academic Jazz Group
Romeo Cozma
Prezentator: Florian Lungu
Vineri, 25 octombrie 2013, ora 19.00
Festivalul Muzicii Românești, Ediția a XVII-a
Teatrul „Luceafărul”
Concert vocal-simfonic
Orchestra simfonică şi Corul academic ale Filarmonicii
Dirijor: Cristian Oroşanu
Dirijorul corului: Doru Morariu
Solisti:
Irina Săndulescu, soprană
Mihaela Blându, mezzosoprană
Marian Someșan, tenor
Marius Boloș, bas
Vasile Spătărelu – Simfonieta
Marţian Negrea – Requiem pentru solişti, cor şi orchestră – p.a.
Sâmbătă, 26 octombrie 2013
Festivalul Muzicii Românești, Ediția a XVII-a
ORA 11.00
Sala „Ed. Caudella” a Universităţii de Arte „G. Enescu”
Nova Musica Viva
Conducător Mihai Ailenei
Sabin Păutza – Blues and Trouble, piesă pentru suflători
Șt. Niculescu – Sextet cu saxofon
Cvartetul Ad libitum
Alexandru Tomescu
Șerban Mereuță
Bogdan Bișoc
Filip Papa
G. Enescu – Cvartetul nr. 2 in sol major, op. 22
ORA 17.00
Sala „Ed. Caudella” a Universităţii de Arte „G. Enescu”
Concert cameral
Cvartetul de coarde
al Uniunii Compozitorilor din R. Moldova
Livia Ciolpan, Inesa Ciolpan, Victoria Romașco, Alexandru Prigalo
Vlad Burlea – 4 Creionări, Fantasme
Snejana Pîslari – Les Cantilenes
Ghenadie Ciobanu – To Philharmonic Public of Chisinau
De Sonata Meditor
Natura Statică cu flori, melodii și armonii
Vladimir Beleaev – Dies irae
George Enescu – Cvartetul de coarde op. 22 nr. 2
Duminică, 27 octombrie 2013, ora 11.00
Festivalul Muzicii Românești, Ediția a XVII-a
Sala „Ed. Caudella” a Universităţii de Arte „G. Enescu”
Concert Cameral
Ansamblul Archaeus:
Anca Vartolomei
Rodica Danceanu
Dorin Gliga
Ion Nedelciu
Şerban Novac,
Sorin Rotaru,
Marius Lacraru
Liviu Dănceanu
Lucrări de: Costin Miereanu, Cornel Țăranu, Șt. Niculescu, Horia Șurianu, Liviu Dănceanu
Rezervările se pot face la Casa de bilete a Filarmonicii, str. Cuza Vodă, nr. 29, de luni până vineri între orele 10.00-13.00 şi 17.00-19.00. Telefon: 0332.882.025.